Hliníkové plošiny od společnosti BÄR

Ocelová deska versus hliníková deska

Od svého založení v roce 1981 sází společnost BÄR na hliníkové desky. Proč hliník? Protože jak již říkal Jára Cimrman: "Budoucnost patří aluminiu". Protože hliník nerezaví. A je jedno, jestli je deska lakovaná, eloxovaná nebo v přírodní hliníkové barvě – stále si zachovává vysokou estetickou hodnotu. Navíc hliník v porovnání s ocelí přinese úsporu váhy 100 až 200 kg. Pro uživatele to znamená větší užitnou hmotnost vozidla, nižší spotřebu PHM a možnost naložit více nákladu.

Společnost BÄR od samého počátku vyvíjí vlastní hliníkové desky. Od roku 2004 také vyrábí většinu svých desek ve svém závodě v Heilbronnu v Německu. Tyto desky poznáte podle označení "BA" v názvu plošinového systému. Například plošina BAplan se používá pro zdvihací plošiny Bär Cargolift Standard, BAfalt pro skládací zdvihací plošiny Falt Cargolift a BAret pro skládací zdvihací plošiny produktové skupiny RetFalt. 

Pro všechny tyto plošiny platí: stabilní = těžká - ne u firmy BÄR! Protože výztuhy ve svislých hliníkových profilech a ve špičce plošiny zajišťují stabilitu a zároveň optimalizují hmotnost systému plošin BA - zde ukázáno na příkladu plošiny BAplan.

Ve společnosti BÄR se vývoj desky koncentruje na:

 • Optimální vztah mezi stabilitou a vlastní hmotností
  Od přechodu z hliníkových profilů o výšce 40 mm na 45 mm je deska BAplan45VL přibližně o 18 % lehčí než její předchůdkyně. Použití protlačovaných hliníkových profilů jako zadní části nástavby nejenže šetří hmotnost, ale nabízí také větší reklamní plochu a vyšší hodnotovou přitažlivost.
 • Praktické přizpůsobení nosnosti a použití
  S rostoucí nosností jsou výztuhy v profilech desky navrženy tak, aby byly pevnější. Kromě toho je k dispozici celá řada zařízení, která splňují požadavky.

V následujícím textu bychom rádi podrobněji představili výběr příslušenství k deskám:

Odolnost proti uklouznutí na desce s pojezdovou plochou TracGrip

Od vlastní výroby desek v roce 2004 poznáte systémy plošin BA podle protiskluzové nášlapné plochy TracGrip. Nabízí větší bezpečnost a lepší trakci - a to i na mokrém povrchu. TracGrip dosahuje třídy protiskluznosti R11. Volitelně je k dispozici TracGrip Plus se zvýšenou odolností proti uklouznutí R13.

Kromě dezénu TracGrip je na přání k dispozici i dezén SilentGrip s nižší hlučností (protiskluzová odolnost R11). SilentGrip snižuje hlučnost při nočních nebo ranních dodávkách v obytných oblastech.

Bezpečnost díky viditelnosti - blikající hrana plošiny NightGuide

Bezpečnost při práci se zdvihací plošinou je pro společnost Bär Cargolift ústředním tématem již od jejího založení. Viditelnost plošiny je obzvláště důležitá - pro řidiče i pro okolní silniční provoz. A právě z tohoto důvodu přináší společnost Bär nejnovější inovativní řešení: NightGuide. LED pásky jasně vyznačují řidiči hranu plošiny a varují před nebezpečím pádu. Poloha plošiny je při používání jasně viditelná ze všech stran. Riziko nehod se výrazně snižuje díky maximální viditelnosti - zejména při použití Cargoliftu v oblastech veřejného provozu v noci, ale i během ranního nakládání u rampy.

V profesionálním provozu je však požadována nejen bezpečnost, ale také odolnost a spolehlivost. NightGuide je integrován do bočního profilu plošiny a je dobře chráněn proti mechanickému poškození. LED pásek má třídu odolnosti proti nárazu IK08 a třídu ochrany IP68. Bez nebezpečí poškození je možné čištění pomocí vysokotlakého čističe (minimální vzdálenost 40 cm).

NightGuide je k dispozici pro plošiny se stranovými profily pro zavěšení bočních přejezdových můstků, s nebo bez zesílené špice desky - RamGuard / SteelTop. Tuto volitelnou výbavu lze dodat pro Bär Cargolift Standard S2 a S4 od nostnosti 1000 kg.

Instuktážní video o LED hranovém osvětlení NightGuide na YouTube

TipFlash - pochozí povrch desky bez překážek

Při každodenní práci hydraulickou plošinou se může každá malá překážka na plošině snadno stát pracovním rizikem s následkem zakopnutí. Jak ale může zmizet blikající světlo z pochozí plochy desky hydraulické plošiny, aby zůstala zachovaná viditelnost otevřené desky?

BÄR má řešení: TipFlash - blikající světlo ve špičce plošiny!

TipFlash je k dispozici pro hydraulické plošiny Bär Cargolift Standard S4 od nosnosti 1500 kg se zesílenými rohy desky RamGuard nebo SteelTop. BÄR doporučuje kombinaci s vybavením NightGuide pro ještě lepší viditelnost.

Nakládání z boku desky - koncové profily hran a stranové nájezdové rampy pro standardní desky

Pokud je třeba naložit náklad z chodníku, jsou u zdvihacích plošin Bär Standard S2 a S4 k dispozici stranové profily pro nakládací rampy od nosnosti 1000 kg. Umožňují plynulé zasunutí boční nakládací kolejnice do hrany desky.

U společnosti BÄR lze objednat také odpovídající boční nakládací rampu s vedením kolejnic nebo bez něj v různých rozměrech.

Stabilní přímo do rohů plošiny - i při použití standardní desky na rampě

Stabilní konstrukci plošin BA již znáte. Časté používání zadního zdvihací plošiny na rampě však může snadno zanechat nežádoucí stopy v rozích plošiny. Proto společnost BÄR doporučuje pro intenzivní používání rampy plošinu SteelTop z masivní nerezové oceli. Ochrana rohů plošiny je k dispozici pro skupinu výrobků Standard S4 od nosnosti 1500 kg.

Alternativou k systému SteelTop je systém RamGuard, který chrání rohy plošiny při používání rampy.

Kontejnerové zarážky dle Vašich požadavků zajišťují bezpečnou nakládku a vykládku kontejnerových vozíků

Dle evropské normy pro zdvihací plošiny EN 1756-1 musí být kontejnerové vozíky na desce zajištěny zarážkami proti odvalení. U firmy Bär máte možnost volby mezi různýmy systémy kontejnerových zarážek. Všechny tyto zarážky mají dvojité dno a přídavné výztuhy v hliníkovém profilu tak, aby byla zvýšena odolnost při přejíždění. U vyšších nosností jsou zarážky masivnější. Protože robustní deska potřebuje také stabilní zarážky proti odvalení.

Obecně se zarážky umísťují na špičku desky, proto je třeba u těžkých kontejnerových vozíků a vysokých plošin zkontrolovat přípustnou nosnost. Společnost BÄR doporučuje použít doporučení produktu MyCargolift. V něm můžete zvolit jak hmotnost kontejnerových vozíků, tak jejich počet pro současnou přepravu na plošině. MyCargolift pak navrhne správný Cargolift pro daný přepravní úkol.

Na obrázcích je znázorněno typické rozmístění kontejnerových vozíků při přepravě dvou, tří nebo pěti kontejnerových vozíků na plošině

Zarážky proti odvalování kontejnerových vozíků s klapkami můžou mít jednu spínací polohu - to znamená, že se zarážka otevře pomocí přepínače a opět zavře sešlápnutím - nebo má dvě spínací polohy:

(1) Poloha pro nakládku – zarážka se automaticky otevře po přejetí vozíkem

(2) Poloha pro vykládku – zarážka se zaaretuje po sešlápnutí

Druhy zarážek proti odvalení ve špici desky

Zarážky proti odvalení typu rd

 • K dispozici jako 2rd pro dva kontejnerové vozíky pro zdvihací plošiny z produktových skupin Standard s nosností 750-1500 kg, Falt a RetFalt a HydFalt
 • Otevírá se samostatně pomocí ovládací nožní páčky pro každou zarážku se dvěma možnými polohami přepínání

Instruktážní video na YouTube

Zarážky proti odvalení typu ad

 • K dispozici jako 2ad pro dva kontejnerové vozíky pro plošiny skupiny výrobků Standard s nosností 750-1500 kg, Falt i RetFalt a HydFalt, standardní výbava Bär VanLift i BC 750 A2L
 • Otevírá se samostatně pomocí ovládací nožní páčky pro každou zarážku se dvěma možnými polohami přepínání

Instruktážní video na YouTube

Zarážky proti odvalení typu Rs

 • K dispozici jako 2Rs pro dva kontejnerové vozíky nebo jako 3Rs pro tři kontejnerové vozíky pro plošiny z produktové skupiny Standard S4 s nosností 1500-3000 kg i RetFalt (pouze 2Rs) 
 • Otevírání pomocí přepínače pro každou zarážku. Výjimka 3Rs: Dvě zarážky se otevírají současně, jedna zarážka se otevírá samostatně, Instruktážní video 3Rs

Instruktážní video na YouTube

Zarážky proti odvalení typu Rx

 • K dispozici jako 2Rx pro dva kontejnerové vozíky nebo jako 3Rx pro tří kontejnerové vozíky pro plošiny produktových skupin Standard S4 s nosností 1500-2500 kg a RetFalt s jednou přeloženou deskou a také jako 5Rx pro pět kontejnerových vozíků pro Standard S4 s nosností 1500-2500 kg
 • Otevírá se jedním přepínačem pro všechny zarážky v řadě se dvěma možnými polohami přepínače

Instruktážní video na YouTube

Zarážky proti odvalení typu Ax

 • K dispozici jako 2Ax pro dva kontejnerové vozíky nebo jako 3Ax pro tři kontejnerové vozíky pro zdvihací plošiny z prodkutové skupiny Standard S4 s nosností 1500-3000 kg 
 • Otevírání pomocí přepínače pro každou zarážku. Výjimka 3Ax: Dvě zarážky se otevírají současně, jedna zarážka se otevírá samostatně, Instruktážní video 3Ax

Instruktážní video na YouTube

Masivní prohlubně

 • K dispozici ve dvou párech pro dva kontejnerové vozíky u zdvihacích plošin z produktové skupiny Standard S4 s nosností 1500-3000 kg a také pro BC 750 S2S
 • Jsou frézované z jednoho kusu

Instruktážní video na YouTube

Kontejnerové zarážky pro boční umístění kontejnerových vozíků

Zarážky proti odvalení typu L

 • K dispozici pro boční uložení kontejnerového vozíku pro zdvihací plošiny ze skupiny výrobků Standard S4 s nosností 1500-3000 kg
 • Lze kombinovat s kontejnerovými zarážkami Rs, Rx a Ax
 • Otevírá se pomocí přepínače pro každou zarážku

Instruktážní video na YouTube (funkce analogická s kontejnerovou zarážkou Ax)

Talířové prohlubně

 • K dispozici jako jeden pár pro jeden kontejnerový vozík vlevo ve směru jízdy nebo jako dva páry vpravo a vlevo pro zdvihací plošiny z produktové skupiny Standard S4 s nosností 1500-3000 kg
 • Lze kombinovat s Masivními prohlubněmi i s kontejnerovými zarážkami Rs, Rx a Ax
 • S dvojitým dnem

Instuktážní video na YouTube (funkce obdobná jako u masivních prohlubní)

Více informací o hliníkových deskách

Náhradní díly pro desky v katalogu náhradních dílů

V digitálním katalogu náhradních dílů najdete všechny náhradní díly pro deskové systémy. Stačí kliknout na číslo dílu nebo obrázek v katalogu a tento originální náhradní díl si můžete prohlédnout a objednat v internetovém obchodě (nutná registrace).

Zjistěte více

Zdvihací plošina od nostnosti 1000 kg - Produktová skupina Standard

Mnoho zde prezentovaných vybavení bylo vyvinuto pro profesionální distribuční dopravu a tuto produktovou skupinu. Protože zde je plošina, která může být až tři metry vysoká, tváří v tvář zákazníkovi.

Zjistěte více

Produktová skupina zajížděcích zdvihacích plošin RetFalt s jeden krát přeloženou deskou

Speciálně navržené pro nákladní automobily nebo návěsy tak, aby zdvihací plošina RetFalt dokonale padla na vozidlo - v každém případě s pevnými a sklopnými částmi deskami z hliníku.

Zjistěte více

Zdvihací plošina pro podvozky dodávek - Standard / FreeAccess s nosností 750 kg

Desky hrají ústřední roli také u lehkých nákladních vozidel, protože stojí za karoserií vozidla a jsou viditelné z dálky.

Zjistěte více

Skládací plošina - produktová skupina Falt

Obvykle zmizí pod karoserií vozidla; po vyklopení je skládací plošina často vybavena zarážkami proti odvalení.

Zjistěte více